Strona główna

Parafia św. Michała Archanioła - Ostrowiec Św

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Synod Biskupów

W niedzielę, 5. października Ojciec Święty Franciszek zainaugurował uroczyście w bazylice watykańskiej III Nadzwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów. Jego temat przewodni to „Wyzwania duszpasterskie dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji”.

W Synodzie wezmą udział przewodniczący episkopatów, zwierzchnicy Kościołów Wschodnich, szefowie rzymskich dykasterii, kilkunastu uczestników wyznaczonych przez papieża, trzech przedstawicieli zakonników, kilkunastu przedstawicieli niekatolików, 30 obserwatorów, w tym kilka małżeństw - ogółem 253 osoby.

Polscy reprezentanci to przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz pracujący w Kurii Rzymskiej kard. Zenon Grocholewski, kard. Stanisław Ryłko i abp Zygmunt Zimowski. Oprócz tych hierarchów obecni również będą pochodzący z Polski abp Mieczysław Mokrzycki pracujący na Ukrainie, abp Zbigniew Stankiewicz z Łotwy, abp Tadeusz Kondrusiewicz z Białorusi i abp Tomasz Peta z Kazachstanu.

Ojców synodalnych, czyli pełnoprawnych uczestników zgromadzenia, będzie 191, w tym 162 z urzędu, 3 z wyboru i 26 z nominacji papieskiej. Oprócz nich będzie także 16 ekspertów, 38 audytorów i 8 delegatów innych Kościołów.

W obradach najważniejsze znaczenie będzie miał raport wstępny przygotowany przez Sekretariat Synodu na podstawie dokumentu roboczego. Po pierwszym tygodniu zostanie on przeredagowany z uwzględnieniem wystąpień uczestników synodu. Drugi tydzień będzie przeznaczony na dyskusje w grupach językowych. Poprawiony w ten sposób dokument będzie punktem wyjścia dla obrad kolejnego Synodu, tym razem już zwyczajnego, który zbierze się w dniach 4-25 października przyszłego roku i podejmie decyzje w sprawie duszpasterstwa rodzin. Jego temat będzie brzmiał "Jezus Chrystus objawia tajemnicę i powołanie rodziny". Będzie ono stanowiło trzeci etap procesu refleksji o rodzinie po konsystorzu w lutym b.r., i również tegorocznym synodzie nadzwyczajnym.

Sekretarz generalny Synodu Biskupów zaznaczył, że Kościół poczuwa się do obowiązku towarzyszenia parom żyjącym w związkach nieformalnych, ufając, że może im dopomóc w podjęciu odpowiedzialności takiej, jak zawarcie małżeństwa. Mówiąc o sytuacji osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach kard. Baldisseri wskazał na potrzebę uproszczenia i usprawnienia procedur sądowych stwierdzania nieważności małżeństwa. W odniesieniu do ludzi niewierzących lub niepraktykujących proszących o sakrament małżeństwa wskazano na konieczność lepszego przygotowania podczas kursów a także towarzyszenia małżonkom po ślubie. Nie pominięto problemów związków osób tej samej płci, dostrzegając potrzebę otoczenia ich troską duszpasterską, a zwłaszcza dzieci, które żyją w takim kontekście.

Opracował G.K. za: ekai.pl


    


Odsłon artykułów:
1186319

Odwiedza nas 31 gości oraz 0 użytkowników.