Strona główna

Parafia św. Michała Archanioła - Ostrowiec Św

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Nowy Prymas Polski

Biskup Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski został mianowany przez papieża Franciszka metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski. 49-letni biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej zastąpi na tym urzędzie abp. Józefa Kowalczyka, którego rezygnację z posługi przyjął papież.

Abp Wojciech Polak jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących a także m.in. członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP i przewodniczącym Zespołu KEP
ds. Kontaktów z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

Biskup Polak pochodzi z Inowrocławia. Studia Filozoficzno - teologiczne w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie ukończył w 1988 roku uzyskując tytuł magistra z zakresu teologii moralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 13. maja 1989 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk kard. Józefa Glempa.

Studiował teologię moralną na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Po powrocie w 1995 roku do Polski ks. Polak rozpoczął wykłady z teologii moralnej w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Od 1. sierpnia 1999 pełnił w tamtejszym Seminarium funkcję rektora.

Święcenia biskupie przyjął 4. maja 2003 w katedrze gnieźnieńskiej. Udzielił mu ich Henryk Muszyński, arcybiskup metropolita gnieźnieński. Jako swoje zawołanie biskupie przyjął słowa Dominum confiteri Iesum, czyli Wyznawać Jezusa jako Pana.

W 2009 r. bp Polak jako jeden z dwóch biskupów pomocniczych został wybrany członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

15. października 2011 został wybrany na sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Opracował G.K. za: wiara.pl

    


Odsłon artykułów:
1186316

Odwiedza nas 27 gości oraz 0 użytkowników.