Strona główna

Parafia św. Michała Archanioła - Ostrowiec Św

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Kanonizacja dwóch papieży

Ogłoszono datę ogłoszenia świętym naszego papieża Polaka, bł. Jana Pawła II. W specjalnym komunikacie papież Franciszek poinformował, że uroczystość ta odbędzie się w Watykanie 27. kwietnia przyszłego roku. Papież ogłosił powyższą informację podczas trwającego konsystorza (zebrania kardynałów), w dniu 30. września. Z Polski uczestniczyli w nim prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kardynał Stanisław Ryłko.

Kanonizacja Jana Pawła II będzie absolutnie wyjątkowa, gdyż będzie połączona z kanonizacją drugiego papieża, Jana XXIII.

Już podczas konferencji prasowej w drodze powrotnej ze Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro do Rzymu Franciszek uznał za najbardziej prawdopodobną datę kanonizacji Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 27 kwietnia 2014 r.

Jan XXIII był wielkim papieżem, który zwołał II Sobór Watykański. W sposób naturalny łączy się więc z osobą Jana Pawła II, który w obradach soborowych odegrał istotną rolę. Wcielał również posoborowe zmiany w późniejszym kierowaniu Kościołem. Warto zauważyć również, że to właśnie papież-Polak dokonał beatyfikacji Jana XXIII. Co więcej, miała ona miejsce razem z beatyfikacją innego papieża -
Piusa IX, w dniu 3. września 2000 roku.

Już 5 lipca br. za zgodą papieża Franciszka Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret uznający cud przypisywany wstawiennictwu bł. Jana Pawła II. Zdarzył się on 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji papieża Polaka na Kostaryce. Młoda kobieta, która cierpiała na tętniaka mózgu, modliła się o wstawiennictwo Jana Pawła II i włączyła się za pośrednictwem telewizji w modlitwę całego Kościoła. Następnego dnia poczuła, że zanikły symptomy choroby. Wewnętrzny głos powiedział jej: "Wstań, nie lękaj się, weź swe życie na nowo".

W przypadku Jana XXIII papież uczynił wyjątek i wyraził zgodę na kanonizację bez wymaganego cudu uzdrowienia za jego wstawiennictwem. Uznał cud wybrany do beatyfikacji w 2000 roku.

 Opracował G.K. za wiara.pl, fot. CC


    

nowe ogloszenia


Odsłon artykułów:
1334881

Odwiedza nas 366 gości oraz 0 użytkowników.