Strona główna

Parafia św. Michała Archanioła - Ostrowiec Św

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Papież pisze list do niewierzących

Papież Franciszek napisał bezprecedensowy artykuł do jednej z włoskich gazet. Lewicowy dziennik "La Repubblica" opublikował go w środę, 11. września. List adresowany jest do założyciela gazety Eugenio Scalfariego. Jako zadeklarowany niewierzący zadał on papieżowi pytania dotyczące opublikowanej w lipcu encykliki "Lumen fidei" ("Światło wiary"). Stąd odpowiedź papieża traktowana jest jako list do wszsystkich poszukujących prawdy.

"Prawda, będąc ostatecznie jednym z miłością, wymaga pokory i otwartości, by jej poszukiwać, przyjmować ją i wyrażać"- napisał Franciszek.

Wyraził swe przekonanie, iż nadszedł czas na rozpoczęcie otwartego i wolnego od uprzedzeń dialogu na temat wiary. Zaznaczył również, że osoba niewierząca grzeszy wtedy, gdy nie słucha swego sumienia.

Franciszek zwrócił uwagę na paradoks częstego przedstawiania wiary chrześcijańskiej, której symbolem jest światło, jako "mroki przesądów" sprzeczne ze światłem rozumu.

"W ten sposób między Kościołem i kulturą o chrześcijańskiej inspiracji z jednej strony, a kulturą nowoczesną o oświeceniowym rodowodzie z drugiej doszło do braku możliwości porozumienia" - przypomniał.

"Wiara dla mnie narodziła się ze spotkania z Jezusem, spotkania osobistego, które dotknęło mego serca i nadało nowy kierunek i sens mojemu życiu" - zauważył. Papież zaznaczył, że takie spotkanie było możliwe dzięki wspólnocie wiary.

Jak dalej szczerze przyznaje "bez Kościoła, proszę mi wierzyć, nie mógłbym   spotkać Jezusa".

"Do społeczeństwa obywatelskiego i polityki należy zaś trudne zadanie wyrażania i ucieleśniania, w duchu sprawiedliwości i solidarności, prawa i pokoju, coraz bardziej ludzkiego życia" - podkreśla Franciszek.

"Dla tego, kto żyje wiarą chrześcijańską, nie oznacza to ucieczki od świata ani poszukiwania jakiejkolwiek hegemonii, ale służbę człowiekowi, każdemu z osobna i wszystkim ludziom" - zauważa w kolejnej ze swych myśli papież Franciszek.

Ojciec Święty dodaje, że Bóg nie jest ideą, czy owocem myślenia człowieka. "Również kiedy kończy się jego życie na Ziemi, człowiek nie przestanie istnieć".

"Kościół, proszę mi wierzyć, mimo całej swej powolności, niewierności, błędów i grzechów, jakie mogli popełnić i jakie popełnić jeszcze mogą ci, którzy go tworzą, nie ma innego sensu i celu od tego, by żyć i głosić świadectwo Chrystusa" - kończy papież na łamach włoskiego dziennika.

Opracował G.K. za wiara.pl, fot. CC


    

nowe ogloszenia


Odsłon artykułów:
1330156

Odwiedza nas 110 gości oraz 0 użytkowników.