Strona główna

Parafia św. Michała Archanioła - Ostrowiec Św

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

            4. czerwca 2017 to data, która już wpisała się w historię Ostrowca.  W tym dniu zostało otwarte i poświęcone okno życia. Wydarzeniu temu towarzyszyły inne przedsięwzięcia promujące życie i rodzinę, zaplanowane i przygotowane przez komitet organizacyjny w składzie: Małgorzata i Grzegorz Krysowie, Marta Woźnicka – Kuzdak i Robert Kuzdak, Beata i Roman Kubasińscy, Bogusław Wyrzykowski, Wiesława Bąk, Kazimiera Stania, Barbara Podsiadło, Bożenna Majewska, Włodzimierz Stec, Jarosław Czarnecki, ks. Jan Sarwa i ks. Paweł Anioł. Wspólnoty zaangażowane w przygotowanie i przeprowadzenie wydarzenia to: Domowy Kościół, Akcja Katolicka, Legion Maryi, Koła Żywego Różańca, Rycerze Kolumba, harcerze, ZS „Strzelec”.

            Już 2 czerwca wieczorem przy figurze Jana Pawła II można było oglądać wystawę Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka: „Jan Paweł II w obronie życia człowieka” pokazującą, jak złe i groźne jest odbieranie życia nienarodzonym oraz jak godnie i z miłością można powołać człowieka do istnienia.

            O 13.00 w kolegiacie św. Michała Archanioła rozpoczęła się uroczysta Msza Święta z udziałem ordynariusza diecezji biskupa Krzysztofa Nitkiewicza i licznych kapłanów. Miała piękną uroczystą oprawę, w którą było zaangażowanych wiele wspólnot i rodzin z wszystkich parafii ostrowieckich. Ks. biskup nawiązał w homilii do święta Zesłania Ducha Świętego, m. in. apelował do wiernych, żeby przed swoimi codziennymi wyborami prosili o pomoc Ducha Świętego. Na zakończenie uroczystości w kolegiacie ks. biskup przygotował niespodziankę:  znanym ostrowieckim obrońcom życia, zaangażowanym też w poradnictwo rodzinne, państwu Małgorzacie i Grzegorzowi Krysom przyznał tytuł „Protector Vitae”.

            O godz. 14.00 pod hasłem "Czas na rodzinę" przeszedł ulicami miasta Marsz dla Życia i Rodziny.

            Marsze dla życia organizowane są w Polsce od dwunastu lat. Mają one ścisły związek z nauczaniem św. Jana Pawła II. To właśnie sprzed jego figury do hospicjum jego imienia Komitet Organizacyjny poprowadził trasę III Marszu w Ostrowcu. Rozpoczął go Grzegorz Krysa, który m. in. w nawiązaniu do tegorocznego hasła mówił, jak ważne dla rodziny jest dobre wykorzystanie czasu; tak przez rodzinę, jak i władze publiczne oraz organizacje społeczne Organizatorzy i uczestnicy zadbali, by ich „Tak” dla życia i rodziny zostało wyrażone dobitnie i atrakcyjnie. Wielobarwne kotyliony, kwiaty, balony, chorągiewki „mówiły”, że życie jest piękne i kolorowe, a rodzina jest źródłem szczęścia i miłości. Te same treści wyrażały skandowane i wypisane hasła. Jak we wszystkich miastach, tak i w Ostrowcu uczestnikami marszu były rodziny, zwłaszcza te z małymi dziećmi, ale również liczne wspólnoty, które często wyróżniały się jednakowymi strojami, koszulkami czy rekwizytami.

            Deklaracje obrońców życia wyrażają się w praktycznych działaniach. Jednym z nich jest idea tworzenia okien życia. Ostrowieckie okno jest 61. w Polsce, 3. w diecezji sandomierskiej i 3. w województwie świętokrzyskim. Dyrektor Hospicjum im. Jana Pawła II ks. Paweł Anioł przypomniał, że okno jest pomocą dla rodziców, matek, którzy z różnych powodów nie mogą wychować swojego dziecka. Do poświęcenia okna życia ks. biskup zaprosił ks. Pawła i prezes  Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Hospicjum Im. Jana Pawła II Sabinę Czajczyk.

            Następnie teren przy hospicjum stał się miejscem festynu przygotowanego przez Akcję Katolicką i przyjaciół hospicjum. Każdy mógł zaspokoić pragnienie i głód, obejrzeć występy muzyczne i taneczne odpowiadające różnorodnym gustom.

            4 czerwca był świętem wszystkich mieszkańców Ostrowca, dla których rodzina i życie są wielkimi darami Boga. Manifestowanie swoich przekonań w gronie ludzi myślących podobnie jest źródłem siły do trwania na obranej drodze.

            Barbara Podsiadło


    

nowe ogloszenia


Odsłon artykułów:
1489007

Odwiedza nas 161 gości oraz 0 użytkowników.