Strona główna

Parafia św. Michała Archanioła - Ostrowiec Św

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

                 Diecezja sandomierska może poszczycić się sanktuarium, w którym nieprzerwanie od czterystu lat odbiera kult słynący łaskami i cudami obraz Matki Bożej Bolesnej. Niewielki obraz namalowany w XV w. przedstawia Chrystusa jako Orędownika, ukazującego rany wzniesionych dłoni a jednocześnie i Zbawiciela stojącego w sarkofagu. Maryja obejmuje Chrystusa, kładąc lewą dłoń na Jego ramieniu i dotyka prawą dłonią rany w boku. Z drugiej strony namalowany jest wizerunek Chrystusa z chusty św. Weroniki. Sława sanktuarium w Sulisławicach jako sandomierskiej Częstochowy doprowadziła do koronacji wizerunku 8 września w 1913 r. przy udziale 200 tys. wiernych. W 1951 roku ówczesny biskup Jan Kanty Lorek, ordynariusz sandomierski, wydał dekret przekazujący Sulisławice jako Maryjne sanktuarium i parafię Zgromadzeniu o. o.  Zmartwychwstańców.

          W Sulisławicach odbyły się 13 maja diecezjalne obchody 100 rocznicy objawień w Fatimie, na które przybyły pielgrzymki z całej diecezji. Również z naszego dekanatu pojechał autokar z pątnikami pod przewodnictwem ks. kan. Dariusza Kowalskiego. Uroczysta Msza św. zgromadziła kilka tysięcy wiernych z diecezji i sympatyków z Polski. Wspólną modlitwę rozpoczęła procesja z cudownym obrazem Matki Bożej Sulisławskiej, który został wystawiony na ołtarzu polowym, Podczas adoracji wizerunku odmawiano różaniec poprowadzony przez przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń. Po modlitwie różańcowej odbyła się Msza św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz z udziałem bp Edwarda Frankowskiego, o. Krzysztofa Swóła, prowincjała księży Zmartwychwstańców oraz licznie przybyłych kapłanów i księży zakonnych.

Biskup sandomierski w kazaniu ukazał aktualność przekazu objawień: W Fatimie Maryja wskazała ratunek przez ofiarowanie się Jej Niepokalanemu Sercu. Wsłuchajmy się jeszcze raz w fatimskie orędzie Maryi. Przyjmijmy je z wiarą tak, jak Hiacynta, Franciszek i Łucja. Oni ofiarowali swoje życie, oddali je Bogu w sposób dosłowny, aby położyć kres złu i uratować ludzkość. My również przy Bożej pomocy, w jedności z Chrystusem i Matką Najświętszą jesteśmy w stanie wkroczyć na podobną drogę. Przez modlitwę różańcową, osobiste nawrócenie, przez zadośćuczynienie za grzechy nasze i całego świata możemy otrzymać od Boga bardzo wiele. To wszystko uzdalnia nas do kształtowania rzeczywistości w jej wymiarze doczesnym i wiecznym. Świadczy o tym kula, którą zamachowiec chciał zabić św. Jana Pawła II umieszczona w koronie zdobiącej skronie figurki Maryi w fatimskim sanktuarium.

Na zakończenie Mszy św. bp Krzysztof Nitkiewicz odczytał akt zawierzenia diecezji i wszystkich wiernych Maryi.

Jak podkreślił bp Nitkiewicz: Fatima to również zachęta do tego, by poświęcić się drugiemu człowiekowi; dzisiaj ludzie niechętnie się poświęcają, my sami mamy z tym problem. Zawsze wszystko przeliczamy, tymczasem bez ludzi ofiarnych nie ma mowy o szczęściu, o harmonii, o pokoju.

 Małgorzata Karczewska

 


    

nowe ogloszenia


Odsłon artykułów:
1489025

Odwiedza nas 219 gości oraz 0 użytkowników.