Strona główna

Parafia św. Michała Archanioła - Ostrowiec Św

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Pod hasłem „Aby nieść światło Ewangelii” odbyła się inauguracja prac synodalnych Diecezji Sandomierskiej z udziałem  abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego, abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego, bp Kazimierza Gurdy, ordynariusza siedleckiego oraz bp. Krzysztofa Nitkiewicza, pasterza Diecezji Sandomierskiej i bp. seniora Edwarda Frankowskiego. Na wspólnej modlitwie w katedrze zgromadzili się członkowie synodu, a więc kapłani diecezjalni, osoby konsekrowane oraz wierni świeccy z całej diecezji.

Na spotkanie przybył także senator Jarosław Rusiecki, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych oraz delegaci grup duszpasterskich i stowarzyszeń katolickich.

Uroczystej Mszy Świętej przewodził metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, który powiedział na wstępie: 25 lat temu papież Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus ogłosił wielką reformę struktur administracyjnych Kościoła w Polsce, największą w ponadtysiącletnich dziejach naszej Ojczyzny. Powstało kilkanaście nowych diecezji, w tym 9 metropolii, w tym także metropolia lubelska. To było osobiste dzieło Jana Pawła II; on na nim położył swoją osobistą pieczęć. To jedyny dokument, w którego tytule jest jego zawołanie «Cały Twój, cały Twój Maryjo», w odniesieniu do Boga i w odniesieniu do Chrystusa, przez Maryję w Duchu Świętym. Bardzo dziękuję księdzu biskupowi Krzysztofowi, że rozpoczęcie III Synodu zaplanował na ten ważny dla historii Kościoła w Polsce, dla naszej metropolii, dla naszej diecezji dzień.

Do sobotniej uroczystości Zwiastowania nawiązał w homilii ks. bp Krzysztof Nitkiewicz: Scena Zwiastowania znajduje się u nas vis à vis tronu biskupiego, razem z innymi scenami z apokryfów mówiących o dzieciństwie Matki Bożej. Ten starożytny fresk Zwiastowania przypomina biskupowi i całemu ludowi Bożemu, że tak jak przed wiekami w Nazarecie zgoda Maryi stała się drzwiami, przez które Bóg zszedł na ziemię, przyjmując ludzkie ciało, i dzisiaj nasze »tak«, nasza zgoda jest Mu potrzebna. On chce przez nią zbawiać świat i być obecny w życiu Kościoła w Polsce i na całym świecie. Rozpoczynający się dzisiaj III Synod Diecezjalny postrzegam jako właściwą drogę do wypełniania tego zadania, które podejmujemy z miłości do Boga i do jego ludu, do ludu wybranego przez łaskę sakramentu chrztu.

Razem z Chrystusem, naszą Głową, wszyscy współtworzymy Kościół i powinniśmy się czuć za niego odpowiedzialni, mamy uczestniczyć w zbawczej misji Kościoła, każdy zgodnie z własnym stanem. Wypełniając zadania, które wynikają z pełnionej funkcji oraz otrzymanych charyzmatów, służyć Bogu i sobie nawzajem. Synod diecezjalny pomaga to sobie uświadomić i realizować.

Synod nas połączył. Komisje synodalne, posiedzenia plenarne, synodalne zespoły dekanalne będą okazją do nawiązywania relacji, do współpracy pomiędzy duchownymi oraz wiernymi świeckimi. Podejmując ważne i aktualne tematy, szukając rozwiązania różnych węzłów gordyjskich kwestii spornych, Synod będzie służył sprawie jedności, której wszyscy bardzo potrzebujemy i w Kościele, i w Ojczyźnie. Na przestrzeni ostatnich lat zmieniły się bardzo uwarunkowania kulturowe, cywilizacyjne, społeczne, nawet demograficzne, widzimy to jak pustoszeją chociażby wiejskie parafie. Trzeba to widzieć i odpowiednio do tego ukierunkowywać naszą pracę duszpasterską. W Kościele wszystko powinno służyć zbawieniu człowieka, jego nadprzyrodzonemu powołaniu. Salus animarum suprema lex - zbawienie człowieka najważniejszym, podstawowym prawem.

Po homilii wszyscy członkowie synodu złożyli wyznanie wiary i przysięgę na księgę Ewangelii. W strukturach synodu powołano komisje synodalne, główną teologiczną, ds. kultu Bożego i dyscypliny sakramentów, ds. duchowieństwa diecezjalnego, ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, ds. świeckich, ds. duszpasterstwa, ds. nauki i wychowania katolickiego, ds. ewangelizacji charytatywnej i ds. dóbr doczesnych. Jak widać, prace synodalne będą dotyczyły spraw, które nas żywo obchodzą i są bliskie naszemu sercu, dlatego ofiarujmy swoją modlitwę w intencji dzieła synodu, który zakończy się w 2020 roku. Króluj nam Chryste!

Małgorzata Karczewska


    


Odsłon artykułów:
1017057

Odwiedza nas 364 gości oraz 0 użytkowników.


Ostatnie artykuły: