Strona główna

Parafia św. Michała Archanioła - Ostrowiec Św

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

W połowie XIX wieku Francja przeżywa okres duchowego rozdarcia, antyreligijnej propagandy, okrutnej przemocy wobec wierzących. I oto w południowo-zachodniej jej części, u podnóża Pirenejów, objawia się 14-letniej dziewczynce, córce ubogiego wyrobnika, Bernadetcie Soubirous Matka Boża. Wydarzenie miało miejsce 11 lutego 1858 r. Tego pamiętnego dnia Bernadetta wraz z dwiema koleżankami udała się nad rzekę, by zebrać drewno na opał. Nagle w Grocie Massabielskiej ujrzała jasność: panią ubraną w białą suknię, modlącą się na różańcu. Bernadetta powracała w kolejne dni do groty i za każdym razem pani się zjawiała. Tych spotkań było 18. W czasie jednego ze spotkań dziewczyna zapytała: „Kim pani jest?” Usłyszała odpowiedź: „Jestem Niepokalane Poczęcie”.

Za pośrednictwem Bernadetty Maryja przekazała światu wezwanie do nawrócenia, pokuty i modlitwy w intencji nawrócenia grzeszników: „Codziennie odmawiajcie różaniec” – brzmiała zachęta Królowej Nieba. Podczas jednego ze spotkań Maryja powiedziała Bernadetcie, by napiła się wody ze źródła w samej grocie i zapewniła ją, że wielu chorych doświadczy w tym miejscu uzdrowienia, pijąc tę wodę i obmywając nią ciało. Wyraziła życzenie, by w miejscu objawień zbudowany został kościół ku Jej czci. Niedługo po tych niezwykłych wydarzeniach, po orzeczeniu przez biskupa i Stolicę Apostolską opinii o wiarygodności objawień, zbudowano nad Grotą Objawień przepiękne sanktuarium: kompleks świątyń i szpitali, dokąd przybywają chorzy z całego świata do cudownego źródła życia. W Lourdes istnieje biuro stwierdzeń medycznych, gdzie pracują wybitni lekarze wszystkich specjalności, w tym laureaci nagrody Nobla, którzy potwierdzają uzdrowienia jako pewne i nadzwyczajne.

Święty Jan Paweł II wspomnienie Matki Bożej z Lourdes obchodzone co roku 11 lutego ustanowił światowym dniem modlitw w intencji chorych i ich opiekunów. Co roku Lourdes odwiedza około 6 milionów pielgrzymów, w tym 60 tysięcy chorych, dla których zbudowano szpitale i hotele. Ludzie chorzy we wspólnym doświadczeniu modlitwy budują w sobie nadzieję, gdy po ludzku nadziei już nie ma.

Po raz 25. obchodzimy Światowy Dzień Chorego – to szczególny czas modlitwy i refleksji nad ludzkim cierpieniem; czas uwrażliwiania ludzi zdrowych na potrzeby chorych, aby życie chorych stało się jaśniejsze.

Chrześcijaństwo nie zniosło cierpienia, ale łącząc je ze zbawczą męką Jezusa Chrystusa, nadało mu głęboki sens. Przez wspaniałe dzieło misjonarzy Kościół katolicki zapisał najpiękniejszą kartę w opiece nad trędowatymi, którzy od zawsze cierpieli na skutek choroby, odrzucenia i izolacji.

Ojciec Święty Franciszek w Orędziu na XXIV Światowy Dzień Chorego napisał: „Wszystkim, którzy służą chorym i cierpiącym, życzę, by ożywiał ich duch Maryi, słodycz Jej spojrzenia niech nam towarzyszy. Do niej zwracamy się w modlitwie, aby kierowała na nas swoje miłosierne oczy zwłaszcza w chwilach bólu i byśmy za Jej sprawą byli godni kontemplować dziś i na wieki Oblicze miłosierdzia Jej Syna Jezusa Chrystusa.”

Przy kolegiacie św. Michała Archanioła 8 sierpnia 2009 roku powstało koło różańcowe, które za patronkę obrało Matkę Bożą z Lourdes. W każdy poniedziałek od godz. 10.00 adoruje ono Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, dziękując za otrzymane łaski. Ofiarowujemy Mszę Świętą o godz. 11.00 za chorych i cierpiących, aby znajdowali zawsze bezpieczną kotwicę w wierze i za kapłanów, aby zawsze byli gotowi do udzielania chorym otuchy i słów nadziei. Polecamy pracowników służby zdrowia, aby przez wstawiennictwo Maryi szukali wsparcia w rozpoznawaniu w chorych Świętego Oblicza Chrystusa.

Janina Walewska


    


Odsłon artykułów:
1017010

Odwiedza nas 149 gości oraz 0 użytkowników.


Ostatnie artykuły: