Strona główna

Parafia św. Michała Archanioła - Ostrowiec Św

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

            29 stycznia 2017 r. miało miejsce ważne dla naszego miasta wydarzenie: sesja naukowa i promocja monografii historycznej Parafia św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim 1614-2016. Wyczekiwana przez mieszkańców naszego miasta pierwsza tego typu publikacja oraz jej autorzy przyciągnęli do sali kina „Etiuda” liczną grupę ostrowczan.

            Po wzruszającym koncercie „Świętokrzyskich Bemolków” wykłady naukowe poświęcone kolejnym okresom 400-letniej historii parafii wygłosili autorzy: redaktor publikacji ks. prof. dr hab. Bogdan Stanaszek z Uniwersytetu Papieskiego JPII w Krakowie, ks. dr Marek Kozera z wydziału zamiejscowego KUL im. JP II w Stalowej Woli, prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Piotr Sławiński z oddziału Archiwum Państwowego w Sandomierzu i ks. dr Piotr Tylec z Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu. Z interesujących wypowiedzi wynika, że z książki wiele dowiemy się o naszej bogatej historii, o tym, jak nasi przodkowie i ich kapłani zmagali się z wieloma trudnościami w warunkach feudalnych, w czasach niewoli narodowej pod panowaniem rosyjskim, w warunkach kryzysu gospodarczego lat 30. XX wieku i represji komunistycznych. Ponieważ przez wiele lat obszar miasta pokrywał się z obszarem parafii, monografia obejmuje znaczącą część dziejów całego miasta; jest to więc pozycja ważna dla każdego ostrowczanina.

            Spotkanie promocyjne zgromadziło oprócz parafian i osób duchownych przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich oraz przedstawicieli wszystkich instytucji kulturalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zatem spełniony już został jeden z celów stworzenia monografii, a sformułowany przez ks. prof. Bogdana Stanaszka we wstępie do książki: przyczynia się ona do integracji miejscowej społeczności. Z pewnością w ciągu najbliższych tygodni Parafia św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie najczęściej czytaną pozycją w naszych domach, na pewno będzie tematem licznych rozmów i dyskusji.

Pewne jest i to, że pomysłodawca napisania monografii na 400-lecie parafii ks. proboszcz Jan Sarwa będzie adresatem licznych podziękowań za tę cenną inicjatywę, poprzez którą kontynuuje dzieło swojego poprzednika ks. Tadeusza Lutkowskiego; dzieło utrwalania na piśmie historii naszego miasta i parafii.

Barbara Podsiadło


    


Odsłon artykułów:
1004176

Odwiedza nas 1587 gości oraz 0 użytkowników.


Ostatnie artykuły: