Strona główna

Parafia św. Michała Archanioła - Ostrowiec Św

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Na to pytanie odpowiadała nauczycielom i uczniom Liceum Ogólnokształcącego nr II im. J Chreptowicza klasa 2d z księdzem Mariuszem Wasilem, którzy przygotowali program artystyczny pt. Nie–zwykłe święta.

24 grudnia 2016 roku Jezus zstąpił z nieba na ziemię. Towarzyszył Mu aniołek zaniepokojony smutkiem Zbawiciela. Na ziemi zaglądali do okien i przypatrywali się naszej Wigilii. I co zobaczyli? Bardzo sympatyczną rodzinę, która nie obchodzi świąt, a kolacja 24 grudnia jest u nich jednym ze zwyczajnych dni, zakończonym oglądaniem telewizji i wyjściem do pracy głowy rodziny. Za innym oknem Jezus i aniołek wypatrzyli kochające się małżeństwo. Żona czekała na męża z dwunastoma daniami. Bardzo się starała, by mężowi smakowały śledzie z mango i inne rarytasy. Przy dźwiękach „kolędy” Jingle bells rozmawiali o sukcesach zawodowych i snuli plany na przyszłość. Były prezenty i życzenia, ale w licznych przedświątecznych przygotowaniach gospodarze zapomnieli o… opłatku. Zasmuciło Jezusa, że ludzie, obchodząc święta, nie wiedzą, co świętują; nie pamiętają, że położony na sianku opłatek symbolizuje narodzone w szopie Dzieciątko, które kiedyś samo stanie się Chlebem.

Na szczęście okazało się, że są jeszcze domy, gdzie Wigilia jest czasem oczekiwania. Liczna trzypokoleniowa rodzina z trudem zmieściła się przy stole. Doczekała się też najważniejszego prezentu: niespodziewanego przyjazdu z zagranicy ojca trojga dzieci. Były wspomnienia i śpiew kolęd, czytanie Ewangelii wg św. Łukasza i łamanie się opłatkiem. Wspaniała atmosfera rodzinna spowodowała, że widzowie wybaczyli ciągle gderzącemu dziadkowi, rozumiejąc, że to troska o córkę i wnuki oraz przywiązanie do tradycji tłumaczy jego zachowanie.

Miał więc Jezus również powody do radości. Bardzo się ucieszył, że są jeszcze ludzie, dla których czas świąt jest okazją do rzeczywistego ujrzenia Boga w drugim człowieku, pokazania piękna dającej radość wiary, okazją do spotkania, które przynosi pojednanie i otwiera ludzi na prawdziwą miłość.

Przedstawienie i jego przesłanie bardzo się podobało nauczycielom i uczniom. Klasa 2d zaimponowała tym, że nie skorzystała z gotowych licznych scenariuszy, ale napisała własny. Natomiast odwagą zaimponował ksiądz Mariusz występujący w roli Jezusa.

 


    


Odsłon artykułów:
1017015

Odwiedza nas 159 gości oraz 0 użytkowników.


Ostatnie artykuły: