Strona główna

Parafia św. Michała Archanioła - Ostrowiec Św

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

23 października 2016 roku w kolegiacie św. Michała Arch. była sprawowana Msza św. w intencji „Świętokrzyskich Bemolków” z okazji 10. rocznicy powstania Zespołu. Eucharystii, sprawowanej przez ostrowieckich księży, przewodniczył ks. prał. Jana Sarwa, a Słowo Boże wygłosił ks. Michał Powęska.

Dziecięcy chór „Świętokrzyskie Bemolki”powstał w 2006 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I–go stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim pod kierunkiem Ewy Jurkowskiej- Siwiec. Obecnie tworzą go dzieci w wieku od 8 do 14 lat. Pierwszym koncertem, w którym „Świętokrzyskie Bemolki” wystąpiły poza szkołą, był koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II, który odbył się 16 października 2006 roku w kościele NMP Saletyńskiej w Ostrowcu Św., a pierwszym utworem, który dzieci wspólnie wykonały, była „Barka” – tak ukochana przez Ojca Świętego.

Bemolki są laureatami III–go miejsca w XIV i XV Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, w kategorii zespołów dziecięcych. Chór otrzymał również specjalną nagrodę i wyróżnienie w II Festiwalu Dziedzictwa Jana Pawła II w Kraśniku za utwór pt. „Dzieci”, do słów Jana Pawła II, z muzyką Ewy Jurkowskiej–Siwiec – dyrygenta zespołu, a obecnie Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I–go stopnia w Ostrowcu Św.

„Świętokrzyskie Bemolki” mają na swoim koncie sesję nagraniową w Polskim Radio Kielce, występy na antenie TVP 3 Kielce oraz na antenie ostrowieckich TV lokalnych, które promowały Chór od początku istnienia. Działo się to za sprawą 12 teledysków do kolęd i utworów papieskich. Zespół może się także poszczycić wspólnymi występami z gwiazdami Polskiej estrady: między innymi z Eleni, pianistą Waldemarem Malickim i z łódzką orkiestrą Polisch Cameratą. Bliskie naszemu sercu były koncerty z nauczycielskim chórem Miejskiego Centrum Kultury „Coro Cantorum”, pod dyrekcją Ewy Goworowskiej.

Chór dziecięcy może poszczycić się również sukcesami międzynarodowymi. W 2012 roku gościł z koncertem w Ambasadzie Armenii w Warszawie, a także wystąpił na antenie TV Ormiańskiej.

„Świętokrzyskie Bemolki” wystąpiły na jubileuszu 50–lecia kapłaństwa ks. prałata Tadeusza Lutkowskiego i 25–leciu ks. prałata Jana Sarwy. Brały udział w oprawie muzycznej podczas poświęcenia kaplicy w Hospicjum Jana Pawła II w Ostrowcu Św. w 2009 roku, jak również w koncercie papieskim w dniu kanonizacji Jana Pawła II w naszej Kolegiacie.

Chór „Świętokrzyskie Bemolki” chętnie wspiera swym śpiewem koncerty charytatywne. Niesie radość dzieciom niepełnosprawnym, pensjonariuszom Domów Opieki Społecznej.

Wielką radością dla członków Zespołu jest śpiew podczas ważnych uroczystości kościelnych w kolegiacie św. Michała Archanioła oraz innych kościołach na terenie Ostrowca Św. Członkowie Chóru podkreślają, że na zawsze w ich pamięci i sercach pozostanie udział w uroczystościach z okazji 400–lecia powstania kolegiaty, czego uwieńczeniem jest zdjęcie w albumie wydanym przez ks. prałata Jana Sarwę z okazji tej uroczystości.

Czujemy się zaszczyceni, że nasze płyty z teledyskami, które wysłaliśmy do Watykanu, oglądał Papież Franciszek. Otrzymaliśmy list od Ojca Świętego ze słowem i błogosławieństwem skierowanym do „Świętokrzyskich Bemolków”, a także do całej Społeczności Państwowej Szkoły Muzycznej.

Ewa Jurkowska–Siwiec,

Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Ostrowcu Św.


    


Odsłon artykułów:
1017801

Odwiedza nas 1940 gości oraz 0 użytkowników.


Ostatnie artykuły: