Strona główna

Parafia św. Michała Archanioła - Ostrowiec Św

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Taki tytuł nosił koncert organowy w kolejnym dniu (11 października 2019) Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. W murach Sanktuarium Miłosierdzia Bożego usłyszeliśmy znakomitych artystów: Sylwię Gryzkę – Ośko, organistkę parafii św. Mikołaja w Szewnie i Andrzeja Budzińskiego organistę Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej. „W dzisiejszych czasach profesjonalni muzycy to artyści, jednostki wyróżniające się z ogółu, a zajmowanie się muzyką jest pasją, rodzajem powołania i swoistej misji - takimi słowami zachęciła do udziału w muzycznej podróży przez wieki Ewa Jurkowska Siwiec - dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim, prowadząca koncert. Licznie zgromadzeni melomani i zaproszeni goście mogli wysłuchać utwory wybitnych kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Franza Schuberta, Johanna Sebastiana Bacha, Leona Boelmanna, Maxa Regera,  Feliksa Nowowiejskiego czy G. Cacciniego/ W. Wawiłowa.Sylwia Gryzka-Ośko – swoją edukację muzyczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Ostrowcu Św. w klasie fortepianu. Uzdolniona absolwentka wybrała studia muzyczne o specjalności Muzyka Liturgiczna i Sakralna w klasie organów prof. Gabrieli Klauzy na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, które ukończyła z wyróżnieniem. Obecnie pełni funkcję organistki w parafii św. Mikołaja w Szewnie.

DSC05996

Niespodzianką wyjątkowego koncertu był występ saksofonisty Kamila Ośko, męża pani Sylwii, który towarzyszył na saksofonie sopranowym, by w duecie z małżonką z zaangażowaniem i kunsztem wykonać „Gabriels Oboe” Ennio Morricone z filmu „Misja” i „Ave Maria” Giulio Cacciniego.

Kamil Ośko jest absolwentem kierunku edukacja muzyczna na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie w klasie saksofonu Andrzeja Waszczuka oraz w klasie organów prof. Gabrieli Klauzy. Obecnie pełni funkcję organisty w kościele św. Kazimierza w Ostrowcu Św.

Z kolei Andrzej Budziński naukę gry na organach rozpoczął u prof. Jerzego Rosińskiego – organisty Bazyliki Katedralnej w Kielcach. Jest absolwentem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (kierunek Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej) i Akademii Muzycznej w Krakowie - klasa organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy i dr. Arkadiusza Bialica. Od 2005 roku jest organizatorem i kierownikiem artystycznym koncertów pt. „Muzyczne Wieczory na Piaskach”. Od 2007 roku pełni funkcję organisty w Sanktuarium NMP Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie założył chór parafialny „Cantate Domino”. Występuje w kraju i za granicą, jako dyrygent, solista, kameralista, akompaniator. W styczniu 2013 roku został powołany przez Biskupa Sandomierskiego na członka Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Sandomierskiej. W maju 2013 roku miał zaszczyt wykonać na organach Chorały J. S. Bacha w kościele Św. Tomasza w Lipsku. W 2013 roku nagrał z chórem „Cantate Domino” pierwszą płytę pt. „Soli Deo Gloria”, nad którą honorowy patronat objął ks. biskup dr Krzysztof Nitkiewicz. W 2014 roku chór nagrał drugą płytę pt.„Idzie na ziemię” ,na której zarejestrowano kolędy i pastorałki oraz organowe utwory bożonarodzeniowe nagrane na organach Bazyliki Archikatedralnej w Łodzi.

Osobliwością tej części koncertu był występ Aleksandry Budzińskej, córki artysty, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim w klasie skrzypiec p. Magdaleny Pałgan. Utalentowana Ola może poszczycić się już sukcesam w licznych konkursach skrzypcowych. Podczas piątkowego koncertu brawurowo wykonała

Chorał z kantaty 147 „Jezu bądź mym przyjacielem” J. S. Bacha oraz „Humoresque” A. Dvoraka. Zgromadzona publiczność nagrodziła wyjątkowo zdolnych i ambitnych artystów owacją na stojąco i domagała się bisów.

"Wspaniały koncert, wielkie dzieła Mistrzów, niezapomniany nastrój, artystyczny popis, świetna frekwencja - tak podsumował piątkowy koncert w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego ks. dziekan Jan Sarwa. Istotnie brawom nie było końca. Melomani wychodzili ze świątyni usatysfakcjonowani, a wykonawcy spełnieni i szczęśliwi.

DSC06010

 

 opr.  Krystyna Anna Jurys


    

nowe ogloszenia


Odsłon artykułów:
1644683

Odwiedza nas 49 gości oraz 0 użytkowników.