Strona główna

Parafia św. Michała Archanioła - Ostrowiec Św

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

W pierwszym etapie remontu Kolegiaty Świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim zostanie odnowiona elewacja wieży. Całość kosztów wynoszących ponad 150 tyś. pokryje z własnych środków parafia.Still0604 00003

Still0528 00000

- Ostrowiecka kolegiata pod wezwaniem św. Michała Archanioła to jeden  z najstarszych zabytków naszego miasta. Jest jego symbolem. Tutaj odbywały się najważniejsze wydarzenia w nowożytnej historii miasta, jak wizyta Wizytatora Apostolskiego Achillesa Ratti, późniejszego papieża Piusa XI. Kościół jest budowlą zabytkową i nieustannie potrzebuje prac konserwatorskich. Jakiś czas temu została wykonana wymiana pokrycia dachu. Teraz podejmujemy kolejne prace. Konieczna jest renowacja i odnowienie całej elewacji świątyni, ale ze względu na brak środków, remont podzieliliśmy na etapy – poinformował ks. prałat Jan Sarwa, proboszcz parafii.

Still0604 00000

Still0604 00002

W pierwszym etapie ekipy budowlane zajęły się wieżą, która stwarzała największe zagrożenie. - Co jakiś czas, z wieży odpadały kawałki tynku, więc żeby nikomu nic się nie stało remont zaczęliśmy właśnie od niej - dodaje proboszcz. Obecnie trwają prace nad usuwaniem starych tynków, w miejsce których kładzione są nowe.

Prace są bardzo kosztowne. - Remont wieży wyniesie ponad 150 tyś. złotych. Całość środków pochodzi z ofiar parafian. Na chwilę obecną nie otrzymaliśmy żadnych dofinansowań – dodaje ks. Jan Sarwa. Całość prac nadzoruje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach. Podjęte prace z zaciekawieniem obserwują mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego. Znajdująca się na wzgórzu kolegiata to najbardziej rozpoznawalna budowla miasta, jego symbol i wizytówka. - Prace nie są łatwe, choć dla mieszkańców bardzo widowiskowe, ponieważ zatrudniona ekipa pracuje na wysokości 40 metrów, z użyciem specjalnego wysięgnika. Mimo to nasza świątynia cały czas jest otwarta dla wiernych. Tak prowadzimy remont, aby nie prze4szkadzał on w odprawianych nabożeństwach i Mszach świętych – podsumowuje ks. Jan Sarwa.

 

opr. ks. T. Lis

 


    

nowe ogloszenia


Odsłon artykułów:
1491468

Odwiedza nas 121 gości oraz 0 użytkowników.