Strona główna
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ostatnie artykuły:

II Niedziela Wielkiego Postu /A/

Rdz 12, 1 – 4a; 2 Tm 1, 8b – 10; Mt 17, 1 – 9

 

W pierwszym czytaniu widzieliśmy przykład wielkiej wiary. Abraham okazał posłuszeństwo słowom, które do niego wypowiedział Pan Bóg: „Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę”. Abraham poszedł w nieznane zgodnie z poleceniem Boga. Opuścił swoich ziomków, swoje zagrody i majętności, zostawił wszystko i poszedł. Ta decyzja, jak i inne czyny Abrahama pokazują nam jego zawierzenie Panu Bogu. On nigdy nie dyskutował z wolą Stwórcy! On nie pytał: „dlaczego?”, „po co?” czy „co ja z tego będę miał?”. On zawsze wierzył Bogu i czynił to, co Bóg do niego rzekł. Z tego powodu jest dla nas wzorem człowieka zawierzenia.

W naszych sercach codziennie mówi Bóg – to głos sumienia, które kieruje nas w stronę królestwa Bożego. Tak jak Abrahamowi Bóg ciągle nakazuje nam: opuść swoje złe nawyki, złych ludzi, grzechy, wyjdź z tego i idź do ziemi obiecanej – podążaj za świętością! Bądź doskonały, bądź święty!

W Ewangelii widzimy doskonalszą sytuację: Pan Jezus nie tylko nakazuje opuszczenie bliskich, ale sam wyprowadza uczniów i nimi kieruje. Mistrz z Nazaretu osobiście pokazuje im drogę i prowadzi ich na Górę Przemienienia. Jakże jest to ważne dla nas – Jego uczniów! Nasz Pan nie jest gdzieś daleko, ale jest z nami zawsze! Jak sam powiedział: „Ja jestem z wami aż do skończenia świata”. Uczniom Jezusa łatwiej jest wypełniać wolę Boga, ponieważ sam Mistrz jest z nimi zawsze! On nie tylko nakazuje, ale przede wszystkim pokazuje, jak wypełniać to, co Bogu miłe!

Nasze czasy to niestety czasy, w których wielu z nas żyje po to, by było nam na ziemi dobrze i wygodnie. Budujemy domy z wysokimi murami wokół, ale nie po to, by być bliżej Boga, a dalej świata, ale po to, by nikt nie przeszkadzał nam w delektowaniu się naszymi zdobyczami. Często Boga nie ma w naszych luksusowych domach. Jezus mieszka dziś w sercach ludzi ubogich, prostych, a tak trudno Mu przebić się przez skorupę bogactwa, wygody i pychy!

W naszym rozważaniu potrzeba uwzględnić jeszcze taką myśl. Są to słowa św. Pawła zapisane w Drugim Liście do Tymoteusza. W ostatnim zdaniu zawarty jest klucz do osiągnięcia mądrości: „Jezus w Ewangelii daje nam światło na życie i nieśmiertelność”. Dlatego właśnie w duchu Ewangelii trzeba przemieniać naszą codzienność. Trzeba dzień za dniem opuszczać nasze domy – czyli te miejsca, do których jesteśmy przywiązani – i wychodzić wraz z Jezusem na Górę Przemienienia. Trzeba iść krok w krok za Nim, bo wówczas nigdy nie zagubimy drogi życia i celu naszej egzystencji.

Opracował: ks. Tomasz


    Odsłon artykułów:
971068

Odwiedza nas 1019 gości oraz 0 użytkowników.